• ZIELONA SZKOŁA - DOLINA BARYCZY

          • W dniach 13-15 maja 2024r. uczniowie klasy 7 i 6 z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Doliny Baryczy.

            Nasz pobyt odbył się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach i okolicznych terenach.

            Pierwszym punktem pobytu była wycieczka objazdowa elektrycznymi meleksami - Eko-zwiedzanie Doliny Baryczy. Mieliśmy możliwość bycia w największym w Europie kompleksie stawów hodowlanych - Rezerwacie Stawów Milickich. Mieliśmy możliwość poznać środowisko stawów, występującą faunę i florę, poznać genezę i specyfikę hodowli ryb głównie karpi.

            Kolejnym punktem naszego pobytu były zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczej Stawy Krośnickie, z możliwością obserwacji charakterystycznych dla tego obszaru gatunków roślin i zwierząt, w tym tych, które są pod ścisłą ochroną.

            Uczestniczyliśmy również w zajęciach edukacyjnych:

            „Tajemnice kropli wody” (celem zajęć było zapoznanie się z podstawowym pojęciem wody, poznanie fizykochemicznych właściwości wody – dokonywanie pomiarów i zapisywanie wyników na kartach pracy, nabywanie umiejętności posługiwania się sprzętem do badań oraz kluczami i atlasami roślin i zwierząt);

            „W cieniu drzewa” (celem zajęć była umiejętność rozpoznawania drzew, krzewów i krzewinek w terenie na podstawie liści, kwiatów, owoców, pni, nasion).

            Nasz pobyt na Zielonej Szkole to nie tylko zajęcia poznawcze ale również relaksacyjne gdzie mieliśmy możliwość zażycia kąpieli wodnych w Parku Wodnym „Krośnicka Przystań”, korzystania z boiska wielofunkcyjnego ale również ogniska z pieczeniem kiełbasek.

            Dolina Baryczy to teren dla miłośników i pasjonatów szeroko pojętej przyrody, ciszy, spokoju – POLECAMY!

          • "Biblioteka na czasie''

          • W ramach obchodów 21 Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt: "Biblioteka na czasie'' w naszej bibliotece został zorganizowany we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki- Tuliszków kiermasz książki .

            Kiermasz będzie trwał od 8 do 10 maja.

            Zapraszamy do zakupu ciekawych pozycji książkowych!!!

          • "Trening pamięci- metody efektywnego uczenia się"

          • Każdy z nas ma swój preferowany styl uczenia się.

            Każda metoda nauki jest na swój sposób dobra. Jednak najważniejsze w tych metodach nauki jest to, że aktywizują określone części mózgu. Przechowują one również informacje w tych właśnie częściach. Zatem im więcej informacji znajduje się w różnych częściach mózgu, tym lepiej są ze sobą połączone. Dominujący styl uczenia się zawsze będzie najlepszym sposobem przyswajania wiedzy, ale potrzebujemy też korzystać z pozostałych stylów, aby pomoc sobie w utrzymaniu i pogłębianiu wiedzy. Np: notowanie, mapy myśli.

            Pamiętajmy, że każdy uczy się w swoim tempie, więc ważne jest znalezienie strategii, która działa dla nas i dopasowanie jej do swoich potrzeb.

            Tego wszystkiego uczyli się w dniu 07.05.2024 uczniowie kl.Va i Vb uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych: "Trening pamięci- metody efektywnego uczenia się'' w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Częstochowie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

          • „Kwiecień miesiącem autyzmu”

          • Klasy I – III oraz Oddział Przedszkolny „Sówki” brały udział w „Niebieskich Igrzyskach” – projekcie zorganizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. 
            Igrzyska były podzielone na dwie części – edukacyjną, która miała na celu uświadomić i uwrażliwić dzieci na temat tego zaburzenia. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest autyzm i czym się charakteryzuje. Druga część Igrzysk – sportowa – pokazała, że każde dziecko może sprawdzić się w różnorodnych konkurencjach i poczuć się jak prawdziwy sportowiec. Najważniejsze jednak nie są wyniki końcowe, a wspaniała i wspólna zabawa. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal, a każda klasa dyplom za uczestnictwo w zawodach.

          • Moje Kieszonkowe!

          • Przyszłość naszych dzieci zależy od tego, jaką przekażemy im wiedzę oraz wzorce w zakresie podejścia do pieniędzy. To dorośli są wzorem zachowań dla swoich dzieci. Zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Dotyczy to całego życia, także sfery finansowej.

            Istotnym jest nauczenie dziecka prawidłowego obchodzenia się z pieniędzmi i umożliwienie mu zrozumienia zasad funkcjonowania pieniądza.

            Taką wiedzę nasi uczniowie mogli pozyskać uczestnicząc 7 maja w spotkaniu z ekspertami od finansów – przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Krzepicach.

            Czas spędzony w ten sposób z naszą młodzieżą był bezcenny i zupełnie inny, niż ten „lekcyjny”. Dzięki tym zajęciom, nasi uczniowie są już bogatsi o cenną wiedzę na temat, jak obchodzić się z produktami bankowymi i mądrze gospodarować swoim kieszonkowym.

            Dowiedzieli się o możliwościach dokonywania płatności i przelewów.

            Edukacja finansowa dzieci jest nie tylko ważna, ale i potrzebna. Przygotowuje do dorosłości i wyrobieniu w dzieciach dobrych nawyków, które przełożą się na odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi w przyszłości.

          • „Zdrowie na talerzu”

          • Dla uczniów klasy Vb dzisiejsze zajęcia rozwijające były zajęciami promującymi zdrowy styl odżywiania się.

            W ramach tych zajęć, uczniowie w Eko -Pracowni pod Chmurką przeprowadzili z opiekunem pogadankę na w/w temat oraz wykonali „zdrowe talerze”, na których nie zabrakło pysznych kanapek i deserów owocowych.

          • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 3 Maja 1791r.

          • Dzisiaj odbyła się akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia w dniu 3 Maja 1791 roku pierwszej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Była to także pierwsza Konstytucja w Europie, druga na świecie. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny na temat tego wydarzenia.

            Świętujmy najbliższe dni: 1 maja - Święto Pracy; 2 maja - Święto Flagi Narodowej; 3 maja - Święto Konstytucji. Wywieśmy Flagi.

          • Dzień Flagi w przedszkolu

          • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste. 29 kwietnia po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych - połączonych z realizacją projektu „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowaliśmy obchody tego święta. Wszystkie dzieci przyszły do przedszkola odświętne ubrane. Grupa Sówek i Pszczółek przygotowała  apel, na którym został uroczyście odśpiewany Hymn „Mazurek Dąbrowskiego” oraz zaprezentowane zostały polskie tańce  narodowe: „Polonez”, „Owczareczek”, „Trojak”, „Kukułeczka”. Po występach wszystkie grupy przedszkolne udały się na przemarsz z flagami po okolicy Opatowa. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

          • I Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego "English Expert"

          • 17 kwietnia w naszej szkole miała miejsce pierwsza edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kłobucku.

            W konkursie udział wzięło 31 uczniów z 17 szkół, wszyscy reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz wykazaniu się znajomością treści i słownictwa jednego z opowiadań z serii "Sherlock Holmes".

            I miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w Truskolasach

            II miejsce uczeń ze Szkoły Podstawowej w Zajączkach Pierwszych

            III miejsce z jednakowym wynikiem punktowym uczennice ze Szkół Podstawowych Truskolasach i Wręczycy Wielkiej

            Wśród sponsorów nagród dla zwycięzców byli m. in. Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz wydawnictwo Macmillan.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • 10 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 8 Filip i Kamil wzięli udział w II edycji Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego "Master of English". Oprócz testu leksykalno-gramatycznego uczniowie odpowiadali na pytania z wiedzy realioznawczej dotyczącej krajów anglojęzycznych. Nasi uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki w konkursie. Gratulujemy!

          • SUKCES W REGIONALNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

          • Z wielką radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli wspaniały sukces w powiatowych eliminacjach XXXV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Wrażliwość na słowa” i znaleźli się w gronie wyróżnionych i laureatów, którzy otrzymali promocję do finału konkursu.

            ADRIAN, UCZEŃ KLASY VII, ZAJĄŁ I MIEJSCE I OTRZYMAŁ PROMOCJĘ DO FINAŁU KONKURSU, a MIKOŁAJ, UCZEŃ KLASY VII, ZDOBYŁ WYRÓŻNIENIE W KATEGORII KLAS VII- VIII.

            Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 26 kwietnia 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku. Serdecznie gratulujemy!

          • DZIEŃ ZIEMI

          • Z okazji Dnia Ziemi gościliśmy w przedszkolu Ekodoradcę z Urzędu Gminy. Pani Monika w ramach projektu „Śląskie- Przywracamy błękit” przeprowadziła ciekawe zajęcia na temat opakowań. Zachęcała do ograniczenia używania opakowań foliowych. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w ćwiczeniach praktycznych. Podczas zajęć każdy przedszkolak wykonał szkatułkę na skarby natury.

          • Dzień Ziemi!

          • 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi:

            ,,Planeta kontra tworzywa sztuczne. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

            To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

            Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od kilkunastu lat. Celem prowadzonych działań jest ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody. 

            Nasi uczniowie zawsze aktywnie angażują się w ,,Obchody Dnia Ziemi’’.

            Biorą udział w różnych przedsięwzięciach organizowanych z tej okazji, wykazując się jednocześnie ogromną wiedzą i zainteresowaniem ekologią oraz problemami środowiska, w jakim żyjemy.

            W tym roku nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach proekologicznych, prowadzonych przez ekodoradcę naszej gminy – panią Monikę Cipcińską.

            Pani Monika przybliżyła młodzieży problemy zanieczyszczeń i ochrony środowiska. Uświadomiła uczniom, iż idea troski o niebieską Planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. 

          • Projekt edukacyjny „Karta Bohatera”

          • Projekt edukacyjny „Karta Bohatera” pod Patronatem Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Częstochowie rozstrzygnięty. Nagrody dla opiekunki i ucznia klasy VII Michała wręczył Pan Zbigniew Bonarski przedstawiciel Stowarzyszenia. W ramach zadań Projektu wykonaliśmy karty informacyjnej o poległych mieszkańcach Opatowa w pierwszych dniach II wojny światowej. Dalszy etap projektu rozpocznie się w nowym roku szkolnym.

          • Projekt edukacyjny „Przyjaciele Ziemi”

          • Uczniowie klasy pierwszej w ramach projektu edukacyjnego „Przyjaciele Ziemi” zdobyli wiedzę dotyczącą ochrony naszej planety. Podczas zajęć edukacyjnych dowiedzieli się czym jest recykling, jak należy chronić wodę i lasy, oszczędzać energię i jakie zmiany klimatyczne zaobserwowano na naszej planecie. Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach: wykonali portrety ludzi z surowców wtórnych, przygotowali wspólny zielnik, posprzątali plac szkolny, obejrzeli wiele ciekawych filmów edukacyjnych, rozwiązywali quizy, zagadki, grali w gry edukacyjne. Wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w projekcie. To był wspaniały czas i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwościąi mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

            https://photos.app.goo.gl/7XKcAFanoyFoJWNG9

          • Matematyczne wyzwanie na Dzień Ziemi

          •  22 kwietnia, na zjęciach matematyki,  uczniowie klasy 5a, 5b i 6 wzięli udział w wyzwaniu polegającym na posprzątaniu śmieci zalegających w naszej okolicy.

            *Nie musieli zebrać wszystkich śmieci, ale otrzymali punkty za ich zebranie.

            *Każdy rodzaj śmieci był wart inną liczbę punktów.

            *Trasa miała być jak najkrótsza, ponieważ za pokonany dystans można było otrzymać dodatkowe punkty.

            *Można było poruszać się tylko równolegle do osi układu współrzędnych.

            *W grze znajdowały się 32 sztuki śmieci, a każdą z nich można było zebrać tylko raz. Nauczyliśmy się też odczytywać współrzędne dla zebranych śmieci.

            #Inspire Math Matematyka - dziękujemy za materiał

          • SUKCESY PLASTYCZNE

          • Mamy zaszczyt ogłosić, że uczennice naszej szkoły odniosły znaczący sukces w XVI Konkursie Powiatowym “Malowane Wiersze Juliana Tuwima”.

            Uczennice klasy IV Róża zajęła II miejsce natomiast Wiktoria otrzymała wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy kreatywności i zaangażowania plastycznego.